Wydarzenia w bibliotece

luty 2024   Oj dzieje się!

Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie mogli się przekonać, że język polski jest jednym z trudniejszych języków, a czasami brzmi nawet jak język obcy – zwłaszcza kiedy słyszymy archaizmy albo wyrazy, których nie używamy zbyt często. W klasach IV-VII odbył się dziś konkurs ze znajomości właśnie języka polskiego. Nie było łatwo.

Oto wyniki:

I miejsce – klasa 5a

II miejsce – klasy 4a i 7a

III miejsce – klasa 6a

Warto wspomnieć, że celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona języków ojczystych oraz pamiętanie o językach zagrożonych i ginących. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

♦♦♦♦♦

 

 

 

 

 

14 lutego w obchody Święta Zakochanych włączyła się również biblioteka. Każdy, kto tego dnia odwiedził bibliotekę, mógł wziąć udział w „Randce w ciemno z książką” przy słodkiej niespodziance.

 

 

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

luty 2024  Ferie!!!!!!!

po owocnie zakończonym 1 okresie od 29 stycznia rozpoczynamy ferie zimowe!!!

Pamiętajcie o wypożyczeniu ciekawej lektury na okres ferii!

A na podsumowanie 1 okresu trochę statystyki:

najlepsi czytelnicy:

Emilka Świerczek kl. 2a – 23 wypożyczenia! Brawo!!!

Alicja Jarek kl. 2a –18 wypożyczeń! Brawo!!!

Marysia Knap kl. 2a – 18 wypożyczeń! Brawo!!!

Milena Czernohorska kl. 2a – 16 wypożyczeń! Brawo!!!

Milena Puszko kl. 3a – 14 wypożyczeń! Brawo!!!

Zuzia Śpiewok kl. 2a – 14 wypożyczeń! Brawo!!!

najlepiej czytające klasy:

kl 1-3:    2A, 2B, 3A

kl. 4-7:    5A, 6A, 4A

 

♦♦♦♦♦

styczeń 2024  NOWY ROK… czy wiesz, że:

Nowy Rokmiędzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Zmiana rozpoczęcia roku z marca na styczeń została wprowadzona z doraźnych powodów urzędowych – po to, aby nowi konsulowie zdążyli zostać wybrani przed rozpoczęciem sezonu działań wojennych w Iberii.

Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługujący się kalendarzem juliańskim rozpoczynają Nowy Rok 1 stycznia (co przypada na 14 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.

W buddyzmie mahajana Nowy Rok przypada po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym. Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej. Żydowski Nowy Rok to święto Rosz ha-Szana.

A my życzymy wszystkim, niezależnie kiedy obchodzą to święto, SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

♦♦♦♦♦

grudzień 2023  PRZEPIĘKNYCH ŚWIĄT Z CUDOWNĄ KSIĄŻKĄ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

Każdy, kto w dniu 6.12.2023 odwiedził naszą bibliotekę i wypożyczył książkę, został obdarowany przez świętego Mikołaja słodkim poczęstunkiem!

 

W grudniu z okazji Mikołajek zapraszamy na KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

 

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

listopad  2023  BAJKOWY ŚWIAT W BIBLIOTECE

8.11.2023 – W związku z przypadającym w dniu 5 listopada Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, biblioteka szkolna gościła dziś grupę uczniów na bajkowych warsztatach. Dzieci dowiedziały się kim był Walt Disney, rozpoznawały fragmenty i symbole bajek, odgrywały różne postacie, zapoznały się też z ciężką pracą Kopciuszka, a na koniec wszyscy celująco zdali bajkowy test.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

październik 2023 PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK

26.10.2023 – Dziś nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w akcji czytelniczej Przerwa na czytanie.

W szkole było jakby ciszej i spokojniej, a dla każdego ucznia była to możliwość odkrycia, że przerwy można spędzać nie tylko na bieganiu, ale też w skupieniu i chwili wytchnienia od otaczającego gwaru. Czytali prawie wszyscy, także nauczyciele i obsługa szkoły. W klasie I dzieci też przyniosły swoje książeczki i chociaż jeszcze nie wszystkie potrafią czytać, to na przerwie przyszła do nich pani z biblioteki i przeczytała im przyniesione bajeczki. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i czynny udział w akcji.

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

6.10. 2023 -Z okazji IX wydania ogólnopolskiej Nocy Bibliotek , która w tym roku przebiegała pod hasłem  „Absurd nie czytać”. dzieci świetlicowe otrzymały ciekawe kolorowanki do wykonania.  Dla starszych w naszej bibliotece odbyły się warsztaty detektywistyczne na podstawie książki „Tajemnica diamentów”Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, co to jest kryminał, kim jest detektyw i co robi, po czym wysłuchali fragmentu wspomnianej lektury . Rozwiązywali też zagadki detektywistyczne, a następnie sporządzali własny rysopis,  na którym pozostawili swoje odciski palców…

  

 

 

 

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

wrzesień 2023  WITAJCIE KOCHANI CZYTELNICY! Startujemy….

29.09.2023 – Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Taki dzień to świetna okazja, żeby głośne czytanie stało się codzienną przyjemnością.

 

 

 

 

 

♦♦♦♦♦

Serdecznie witamy wszystkich czytelników naszej szkolnej biblioteki w nowym roku szkolnym  2023/2024.

Na liczne pytania:  kiedy będzie można wypożyczać …. odpowiadamy :

Biblioteka rozpoczyna pracę od wydania uczniom podręczników. Mamy nadzieję, że wydawnictwa szybko uporają się z  realizacją zamówień,  zaś zapominalscy zwrócą  nieoddane w czerwcu podręczniki.  A kiedy uporamy się z podręcznikami nasz bogaty księgozbiór jest do Waszej dyspozycji!

Śledźcie nasze ogłoszenia na naszej stronie oraz w e-dzienniku. W tym roku, tradycyjnie już,  czeka nas wiele imprez czytelniczych . Zaczynamy od Dnia głośnego czytania, potem tradycyjnie   Noc Bibliotek,  Przerwa na czytanie      i wiele innych.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

ARCHIWUM WYDARZEŃ

https://sp39.chorzow.pl/archiwum-wydarzen-w-bibliotece/

 

Skip to content