Z życia świetlicy

Jak się bawimy na świetlicy…

 

Święta Wielkanocne (2019)

Dzieci poznawały tradycje świąteczne i wykonały zajączka wielkanocnego z kolorowego papieru.

 

Prace manualne (2019)

Z pewnością każdy wie, że prace manualne są bardzo interesującym zajęciem chociażby dlatego, że dzięki nim rozwija się umiejętności bardzo przydatne w codziennym życiu. Jest to ważne szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym gdyż regularna praktyka wzmacnia u nich zdolności motoryczne, rozwija kreatywność, a nawet pewność siebie i poczucie własnej wartości. A przy okazji dzieci mogą wykonać interesujące prace, które później zdobią świetlicę.

 

Bal karnawałowy w świetlicy (2019)

We wtorek 25 lutego w świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowy. Dzieci miały okazję wziąć udział nie tylko w tańcach przy ulubionej muzyce, ale także w różnych zabawach i konkursach min. taniec na gazecie, konkurs jedzenia cytryny, najładniejszy taniec, król i królowa balu, zabawy z balonem. Wspaniałą atmosferę dopełniał karnawałowy wystrój sali.
Panie z świetlicy wyróżniły grupkę dzieci, które były ubrane w oryginalny strój. Drobne upominki trafiły do: Oliwi Cogiel, Darii Jendryszczyk, Patryka Enenkiela oraz Kamila Wyleżoł.

Przygotowanie do ferii (2019)

W styczniu zrealizowano zajęcia z zakresu bezpiecznych zabaw zimowych. Uczniom została zaprezentowana, krótka historia naprowadzająca do tematu przewodniego zajęć. Podopieczni mieli za zadanie posegregować obrazki przedstawiające sporty zimowe do odpowiedniej nazwy oraz wspólnie zastanowić się co może być jeszcze bezpieczną zabawą zimową. Dzieci bez problemu posegregowały zabawy bezpieczne oraz niebezpieczne. Następnie wszyscy wspólnie utworzyli kodeks bezpiecznych zabaw zimowych. Dzieciom należy bardzo często przypominać zasady bezpieczeństwa, gdyż mimo tego, że są one znane w ferworze zabawy można bardzo szybko zapomnieć o bezpieczeństwie swoim jak i kolegów. Prace zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu, gdzie wszyscy uczniowie mogą mieć wgląd w przygotowane reguły przez podopiecznych świetlicy.

 

Akcja Świetlicy: Dokarmiamy zwierzęta (2019)

W naszej szkole został zorganizowany konkurs na ,,Najładniejszy karmnik”. Dzieci kształciły postawy proekologiczne, zostały uwrażliwione na dokarmianie ptaków zimą. Wykonane karmniki były pomysłowe z zachowaniem funkcjonalności Prace oceniane były w dwóch kategoriach klasy I – III oraz IV-V. Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy I-III:

  • I miejsce Daria Jendryszczyk
  • II miejsce Jakub Łukasik
  • III miejsce Patryk Enenkiel

Klasy IV-V:

  • I miejsce Aleksandra Janus
  • II miejsce Milena Rabenda
  • III miejsce Robert Olesz

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Dzieci poznały ptaki, które odwiedzają zimą karmnik oraz sposób w jaki się odżywiają. Codziennie wychowawcy wraz z dziećmi doglądają ptaszków oraz dbają o to by nasi mali przyjaciele mieli pokarm w karmnikach.

 

Warsztaty kulinarne (2019)

Celem zajęć było stworzenie dzieciom warunków do samodzielnego przygotowywania posiłków. Wspólnie z nauczycielem poszukują potraw opisanych w literaturze np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów, piernikowa chatka Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”. Zostają zapoznane z historią powstania książki kucharskiej. Poznają zasady pisania przepisów i razem próbują stworzyć przepis na “zmisiowaną kanapkę”. Efektem końcowym było stworzenie Świetlicowej Książki Kucharskiej.

 

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – międzynarodowy projekt rozwijania czytelnictwa

Jego autorką jest Pani Aneta Konefał, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Patronat nad projektem objęło czasopismo Przedszkolne ABC i Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak.
Najważniejszym bohaterem tego przedsięwzięcia jest pluszowy miś, a przewodnikiem całej akcji został Miś Bruno.

Dzieci z klasy I i II biorą udział w projekcie czytelniczym. Dzieci wraz z nauczycielem wybrali grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie czytelniczą podróż po domach dzieci.  Misiowi zostało nadane imię PUCHATEK. Miś wyposażony jest w Dzienniczek , w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, odrysowują swoją dłoń oraz zostawiają pamiątkę w formie laurki.

Podczas projektu zostaną zrealizowane moduły, które przedstawione są w poniższym harmonogramie:

W ramach projektu ,,Mały miś w świecie Wielkiej literatury” świetlica zrealizowała wspólnie z dziećmi biesiadę patriotyczną, na którą zostali zaproszeni dziadkowie. Wspólnie świętowaliśmy 100 -lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W pierwszej części biesiady wspólnie zaśpiewaliśmy hymn, następnie uczniowie zaprezentowali piosenki patriotyczne oraz wiersze, które towarzyszyły Polakom w dążeniach do wolności. W klimat patriotycznej biesiady wprowadziły dzieci własnoręcznie wykonane kotyliony. Dopełnieniem całości było wspólne wykonanie tulipanów patriotycznych. Na koniec spotkania wszyscy wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Cieszymy się bardzo, że również nasi rodzice zaangażowali się w przygotowania do tak ważnego wydarzenia, przygotowując dla Nas słodki upominek jakim były pyszne ciasta.

Pracowity Listopad w świetlicy (11.2018)

Miesiąc listopad obfitował w przygotowania do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci skupiły się na przygotowaniach dekoracji w sali m.in. wykonane zostały orzełki z papieru toaletowego, prace plastyczne origami, dzieci wyklejały kontury Polski. Podopieczni brali udział w próbach do biesiady podczas których ćwiczyli pieśni i wiersze patriotyczne.

Nie mogło zabraknąć obchodów Dnia Pluszowego Misia, podczas którego dzieci  poznały historię pluszowego misia, doskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową poprzez różnego rodzaju zabawy stolikowe.

 

Pierwszy miesiąc nauki, pracy i zabawy już za nami (09.2018)

We wrześniu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do świetlicy miały możliwość dokładnego poznania szkoły i jej pracowników. Wychowawczynie czuwały nad bezpieczeństwem wychowanków, dbały o szybkie przystosowanie się do nowych warunków, organizując zajęcia i zabawy integrujące grupę. Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w świetlicy. Wspólnie opracowaliśmy Kodeks świetlicy – dzieci zostawiły na nim swoje wycięte rączki. Rozmawialiśmy o szkole, bezpieczeństwie, tolerancji, szacunku do innych oraz koleżeńskiej pomocy. Powitaliśmy jesień, wykonując dekoracje naszych sal i piękne prace manualne nawiązujące do jesieni. Utrwalaliśmy pory roku, zwracając uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie. Ważne miejsce podczas naszych codziennych zajęć zajmuje czytanie bajek, który jest już stałym rytuałem w świetlicy. Nawet starsi koledzy czytali naszym podopiecznym wybrane bajki. Nie zabrakło wesołej zabawy, gier, zabaw, quizów oraz konstrukcyjnych zabaw z klocków.

 

Mikołajki (12.2017)

Na świetlicowe zajęcia zawitali do nas prawdziwi  Mikołajowie i Mikołajki. Temat prac był oczywiście związany z obchodzonym 6 grudnia świętem, a efekty można podziwiać w świetlicowej gablocie.

Zajęcia plastyczne – Zimowe inspiracje

Choć za  oknem pojawił się  już pierwszy śnieg, to jednak padał zbyt krótko, aby móc ulepić bałwana,  dlatego w świetlicy postanowiliśmy stworzyć swoje własne mini – bałwanki.

Andrzejki (11.2017)

Zabawy było co niemiara, a na śmiałków chcących poznać swoją przyszłość czekała magiczna kula, która odpowiadała na nasze pytania, wróżby dotyczące szczęścia, zawodu, a nawet imienia przyszłej żony lub męża. A na koniec, żeby   przepowiednie się sprawdziły,  rzucaliśmy monetami szczęścia.

W przerwie wróżb nie zabrakło zabaw taneczno – ruchowych i konkursów ze słodkimi nagrodami.

W efekcie, tak jak sobie na początku wywróżyliśmy, świetlicowe Andrzejki okazały się świetną zabawą.