luty 2024 Oj dzieje się!
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie mogli się przekonać, że język polski jest jednym z trudniejszych języków, a czasami brzmi nawet jak język obcy – zwłaszcza kiedy słyszymy archaizmy albo wyrazy, których nie używamy zbyt często. W klasach IV-VII odbył się dziś konkurs ze znajomości właśnie języka polskiego. Nie było łatwo.
Oto wyniki:
I miejsce – klasa 5a
II miejsce – klasy 4a i 7a
III miejsce – klasa 6a
Warto wspomnieć, że celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona języków ojczystych oraz pamiętanie o językach zagrożonych i ginących. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
♦♦♦♦♦
14 lutego w obchody Święta Zakochanych włączyła się również biblioteka. Każdy, kto tego dnia odwiedził bibliotekę, mógł wziąć udział w „Randce w ciemno z książką” przy słodkiej niespodziance.
♦♦♦♦♦
luty 2024 Ferie!!!!!!!
po owocnie zakończonym 1 okresie od 29 stycznia rozpoczynamy ferie zimowe!!!
Pamiętajcie o wypożyczeniu ciekawej lektury na okres ferii!
A na podsumowanie 1 okresu trochę statystyki:
najlepsi czytelnicy:
Emilka Świerczek kl. 2a – 23 wypożyczenia! Brawo!!!
Alicja Jarek kl. 2a –18 wypożyczeń! Brawo!!!
Marysia Knap kl. 2a – 18 wypożyczeń! Brawo!!!
Milena Czernohorska kl. 2a – 16 wypożyczeń! Brawo!!!
Milena Puszko kl. 3a – 14 wypożyczeń! Brawo!!!
Zuzia Śpiewok kl. 2a – 14 wypożyczeń! Brawo!!!
najlepiej czytające klasy:
kl 1-3: 2A, 2B, 3A
kl. 4-7: 5A, 6A, 4A
♦♦♦♦♦
styczeń 2024 NOWY ROK… czy wiesz, że:
Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester.
Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Zmiana rozpoczęcia roku z marca na styczeń została wprowadzona z doraźnych powodów urzędowych – po to, aby nowi konsulowie zdążyli zostać wybrani przed rozpoczęciem sezonu działań wojennych w Iberii.
Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługujący się kalendarzem juliańskim rozpoczynają Nowy Rok 1 stycznia (co przypada na 14 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.
W buddyzmie mahajana Nowy Rok przypada po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym. Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej. Żydowski Nowy Rok to święto Rosz ha-Szana.
A my życzymy wszystkim, niezależnie kiedy obchodzą to święto, SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!
♦♦♦♦♦
grudzień 2023 PRZEPIĘKNYCH ŚWIĄT Z CUDOWNĄ KSIĄŻKĄ!
♦♦♦♦♦
Każdy, kto w dniu 6.12.2023 odwiedził naszą bibliotekę i wypożyczył książkę, został obdarowany przez świętego Mikołaja słodkim poczęstunkiem!
W grudniu z okazji Mikołajek zapraszamy na KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
♦♦♦♦♦
listopad 2023 BAJKOWY ŚWIAT W BIBLIOTECE
8.11.2023 – W związku z przypadającym w dniu 5 listopada Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, biblioteka szkolna gościła dziś grupę uczniów na bajkowych warsztatach. Dzieci dowiedziały się kim był Walt Disney, rozpoznawały fragmenty i symbole bajek, odgrywały różne postacie, zapoznały się też z ciężką pracą Kopciuszka, a na koniec wszyscy celująco zdali bajkowy test.
♦♦♦♦♦
październik 2023 PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK
26.10.2023 – Dziś nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w akcji czytelniczej Przerwa na czytanie.
W szkole było jakby ciszej i spokojniej, a dla każdego ucznia była to możliwość odkrycia, że przerwy można spędzać nie tylko na bieganiu, ale też w skupieniu i chwili wytchnienia od otaczającego gwaru. Czytali prawie wszyscy, także nauczyciele i obsługa szkoły. W klasie I dzieci też przyniosły swoje książeczki i chociaż jeszcze nie wszystkie potrafią czytać, to na przerwie przyszła do nich pani z biblioteki i przeczytała im przyniesione bajeczki. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i czynny udział w akcji.
♦♦♦♦♦
6.10. 2023 -Z okazji IX wydania ogólnopolskiej Nocy Bibliotek , która w tym roku przebiegała pod hasłem „Absurd nie czytać”. dzieci świetlicowe otrzymały ciekawe kolorowanki do wykonania. Dla starszych w naszej bibliotece odbyły się warsztaty detektywistyczne na podstawie książki „Tajemnica diamentów”Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, co to jest kryminał, kim jest detektyw i co robi, po czym wysłuchali fragmentu wspomnianej lektury . Rozwiązywali też zagadki detektywistyczne, a następnie sporządzali własny rysopis, na którym pozostawili swoje odciski palców…
♦♦♦♦♦
wrzesień 2023 WITAJCIE KOCHANI CZYTELNICY! Startujemy….
29.09.2023 – Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Taki dzień to świetna okazja, żeby głośne czytanie stało się codzienną przyjemnością.
♦♦♦♦♦
Serdecznie witamy wszystkich czytelników naszej szkolnej biblioteki w nowym roku szkolnym 2023/2024.
Na liczne pytania: kiedy będzie można wypożyczać …. odpowiadamy :
Biblioteka rozpoczyna pracę od wydania uczniom podręczników. Mamy nadzieję, że wydawnictwa szybko uporają się z realizacją zamówień, zaś zapominalscy zwrócą nieoddane w czerwcu podręczniki. A kiedy uporamy się z podręcznikami nasz bogaty księgozbiór jest do Waszej dyspozycji!
Śledźcie nasze ogłoszenia na naszej stronie oraz w e-dzienniku. W tym roku, tradycyjnie już, czeka nas wiele imprez czytelniczych . Zaczynamy od Dnia głośnego czytania, potem tradycyjnie Noc Bibliotek, Przerwa na czytanie i wiele innych.
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
ARCHIWUM WYDARZEŃ
https://sp39.chorzow.pl/archiwum-wydarzen-w-bibliotece/