„Sztuka cenniejsza niż złoto” (2013)

Sztuka cenniejsza niż złoto – VIII edycja – maj 2013

W dniu 30.04.2013. komisja w składzie:

• prof. Jan Szmatloch – artysta plastyk
  • mgr Danuta Jakubczak – wicedyrektor Gimnazjum nr 5
  • mgr Irena Czarnota – nauczyciel plastyki, metodyk
  • mgr Anna Szmatloch – artysta plastyk
  • mgr Teresa Szczęsny – nauczyciel plastyki

dokonała przeglądu prac nadesłanych ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i na I etapie postanowiła:

1. do części teoretycznej zakwalifikować 13 uczniów ze szkół gimnazjalnych;
  2. w kategorii szkoła podstawowa przyznać:
Danuta Niewiadomska SP15 kl.2 I miejsce naucz. Renata Krzyżowska
Izabela Sraga SP13 kl.4 I miejsce naucz. Beata Jakubczyk
Wiktoria Trojanowska SP15 kl.4 I miejsce naucz. Aleksandra Klyta
Maria Filipiak SP13 kl.5 II miejsce naucz. Beata Jakubczyk
Paulina Sulowska SP15 kl.4 III miejsce naucz. Aleksandra Klyta
Zofia Bukowiec SP15 kl.2 wyróżnienie naucz. Renata Krzyżowska

Uczniowie gimnazjum do testu przygotowali się z zakresu kierunków: impresjonizm, neoimpresjonizm, postimpresjonizm, fowizm, ekspresjonizm, kubizm, dadaizm, surrealizm, abstrakcjonizm, dwudziestolecie międzywojenne w Polsce.

Część wiedzowa konkursu dla gimnazjalistów odbyła się 22 maja 2013 o godz. 12.30 w sali nr 9 Gimnazjum nr 5 w Chorzowie

Uczestnik Szkoła Miejsce nauczyciel
Agnieszka Stańko AZSO 1 Irena Czarnota
Łukasz Ochwał ZSSRKAK 2 Anna Szmatloch
Zuzanna Śliwińska AZSO 2 Irena Czarnota
Karolina Musiał AZSO 3 Irena Czarnota
Dominika Bieg ZSSRKAK 3 Anna Szmatloch
Patryk Ksol AZSO w Irena Czarnota
Donata Gileta Gim 5 w Teresa Szczęsny
Tomasz Gluziński AZSO u Irena Czarnota
Karol Sznapka AZSO u Irena Czarnota
Alicja Ciach Gim 5 u Teresa Szczęsny
Magdalena Zowada ZSSRKAK u Anna Szmatloch
Marcela Wons Gim 5 u Teresa Szczęsny
Jasińska Katarzyna Gim 5 u Teresa Szczęsny

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na podsumowanie i rozdanie nagród w dniu 22 maja 2013 na godz. 14.00 do sali nr 9 Gimnazjum nr 5 w Chorzowie.

W tym dniu wszystkim wymienionym uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych, jak i ich opiekunom wręczono nagrody książkowe.

Uważamy, że cele konkursu zostały zrealizowane. Ilość przyznanych nagród świadczy o wysokim poziomie nadesłanych prac, wiedzy, którą przyswoili sobie uczniowie i popularności, jaką konkurs od lat cieszy się w środowisku. Poziom merytoryczny i organizacja konkursu zostały przez środowisko wysoko ocenione.

Teresa Szczęsny

Wyniki konkursów z lat ubiegłych

Kliknij tutaj aby zobaczyć wyniki konkursów z roku 2012

Gimnazjum nr 5 w Chorzowie zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w miejskim konkursie z historii sztuki

SZTUKA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO

VIII edycja

Sztuka od romantyzmu do współczesności

Regulamin konkursu

1. Celem konkursu jest kształtowanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych poprzez rozwijanie wrażliwości odczuwania i rozumienia dzieł sztuki z różnych epok naszego kręgu kulturowego.
  2. Dla uczniów szkół podstawowych konkurs ma charakter praktyczny. Uczeń wykonuje pracę w dowolnej technice inspirowaną dziełem sztuki z podanego w tytule zakresu.
  3. Dla uczniów klas gimnazjalnych konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap ma charakter praktyczny. Uczeń wykonuje pracę w dowolnej technice inspirowaną dziełem sztuki z podanego w tytule zakresu. Autorzy najlepszych prac zostaną zakwalifikowani do części teoretycznej, która będzie polegała na rozwiązaniu testu z historii sztuki również z tego zakresu (na podstawie treści zawartych w podręczniku Kraina sztuki, wyd. szk.PWN)
  4. Na odwrocie pracy praktycznej należy podać informacje:
    1. imię, nazwisko ucznia
    2. wiek i klasa
    3. nazwa i adres placówki wraz z telefonem
    4. imię, nazwisko nauczyciela
    5. imię, nazwisko autora oraz tytuł dzieła, kierunek w sztuce, które było źródłem inspiracji.
  5. Prace praktyczne należy dostarczyć do Gimnazjum nr 5  do dnia 19.04.2013.                                                       Informacje o wynikach części praktycznej zostaną podane do 26.04.2013.                                                              Etap teoretyczny, posumowanie oraz rozdanie nagród zaplanowano na  22.05.2013.
    • Jury dokona podziału nagród w trzech grupach wiekowych:
      • I grupa: klasy I – III SP,
      • II grupa: klasy IV – VI SP,
      • III grupa: klasy I – III Gim.
  6. Prace zainspirowane innym niż podanym w tytule okresem w sztuce nie będą oceniane.
  7. Organizator nie zwraca nadesłanych prac oraz zastrzega sobie prawo ich publikacji
  8. Sytuacje nie objęte niniejszym regulaminem rozstrzyga organizator.

Zapraszamy do udziału!

• 2012 rok – VII Edycja – dostępna tutaj.
  • 2011 rok – VI Edycja i wcześniejsze dostępne na stronie archiwalnej.