Konkurs „Św. Mikołaj patronem wolontariatu” (2019)

5 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z kolei następnego dnia czcimy św. Mikołaja, biskupa. Te dwa sąsiednie wydarzenia stały się okazją do zapoznania się z życiorysem człowieka, któremu wolontariat, czyli bezinteresowne niesienie pomocy nie było obce. 26 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w konkursie pt. „Św. Mikołaj patronem wolontariatu”.
W ramach przygotowania dowiedzieli się, że św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i pochodził z Patary (teren dzisiejszej Turcji). Jego bogaci i pobożni rodzice zginęli w wyniku zarazy, a młody Mikołaj zaangażował się w pomoc chorym i biednym. Zwyczaj pomagania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja pojawił się w XIII wieku. Jest patronem m.in. małych dzieci, uczniów, podróżnych i marynarzy. Od jego imienia pochodzi nazwa miasta Mikołów.
Zwycięzcą konkursu okazała się Julia Jurkowska (kl. VIIIa). II miejsce zajął Denis Matyśkiewicz (VIa), a trzecie Oliwia Seelinger (VIIIa). Gratulujemy tym, którzy znaleźli się na podium oraz wszystkim, dla których – dzięki zgłębieniu wiedzy – św. Mikołaj stał się jeszcze bliższy.