Wycieczka do Oświęcimia (2019)

Tradycją naszej szkoły jest odwiedzanie w ostatnim roku edukacji Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. 4 grudnia 2019 roku klasy ósme pojechały do Oświęcimia, aby zobaczyć, jak funkcjonowały niemieckie obozy koncentracyjne i obozy zagłady, aby zrozumieć czym był Holokaust. Uczniowie oprowadzani przez przewodników Muzeum poznali wpierw historię obozu w Oświęcimiu, później obozu w Brzezince. Zobaczyli zbudowaną przez Niemców „machinę śmierci” i pewnie nie raz, nie dwa zadawali sobie pytanie jak to możliwe, że człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los. Wędrując obozowymi ścieżkami, uczniowie poznawali gehennę codziennego życia w obozie. To z pewnością nie była radosna wycieczka, uczniowie zyskali jednak wiedzę i świadomość tego, do czego zdolny jest człowiek, jeśli przestanie widzieć w drugim człowieku człowieka. Ta wycieczka była również egzaminem z dojrzałości, którą nasi uczniowie celująco zdali. Przewodnik żegnając się z grupą, podziękował jej za wyjątkowo godną, pełną szacunku postawę podczas zwiedzania.