Statystyki, podsumowania, ciekawostki… (2012 r.)

Na zakończenie roku kalendarzowego 2012, przedstawiamy kilka ciekawych statystyk dotyczących naszej szkolnej strony WWW i nie tylko… Informacje podzielone zostały na kilka najważniejszych kategorii, które przedstawione są poniżej.

• Naszą stronę Gimnazjum nr 5 w 2012 roku odwiedzono ponad 38254 razy (w tym ponad 6358 unikalnych wejść tj. niepowtarzających się).
  • Najwięcej ogólnych odwiedzin na naszej stronie zanotowano dnia 8 marca 2012 r. (1028 osób) oraz – tutaj ciekawa niespodzianka – 28 lutego 2012 r. (857 osób).
  • Najwięcej unikalnych, jednorazowych, niepowtarzających się odwiedzin odnotowano na początku listopada szkolnego tj. 4 listopoada 2012 r. (77 osoby) oraz 6 grudnia 2012 r. (71 osób).
  • Najczęściej otwieraną podstroną była strona aktualności (ponad 13500 razy), strona konkursów (ponad 1500 razy) oraz strona pracowników szkoły (ponad 850 razy).
  • Najpopularniejszą przeglądarką internetową z której odwiedzano naszą stronę jest Mozilla Firefox (z udziałem ponad 45%), a następnie Google Chrome (23%). Niestety jest jeszcze spora liczba osób (ponad 1000), która odwiedza naszą stronę z przeglądarki Internet Explorer w wersji 6, która już dawno nie powinna być używana.
  • Rozkład systemów operacyjnych użytkowników naszej strony prezentuje wykres, z którego można wyciągnąć wnioski, że pomimo wieku Windows XP jest dalej najpopularniejszym systemem. Ciekawostką jest za to fakt, że różne dystrybucje systemu Linux doganiają powoli system Windows Vista. Nowy system Microsoftu wprowadzony w tym roku – Windows 8 – nie znalazł się w zestawieniu, gdyż nie przekroczył 0,5% wejść.

[easychart type=”pie” title=”Systemy operacyjne odwiedzających naszą stronę (%)” groupnames=”Windows XP,Windows Vista,Linux,Windows 7,Mac OS X,Systemy mobilne (Android etc.),Windows NT4 i 2000″ group1values=”45.1″ group2values=”5.2″ group3values=”4.4″ group4values=”41.6″ group5values=”0.5″ group6values=”2.6″ group7values=”0.7″ chartfadecolor=”FFFFFF”]

Przy tej okazji warto podkreślić, że Gimnazjum nr 5 jako jedna z nielicznych szkół w Chorzowie promuje otwarte, darmowe oprogramowanie, wdrażając w pracowniach szkolnych coraz popularniejsze na świecie systemy Linux. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież naszej szkoły ma szansę poznać nie tylko systemy Windows i związane z tym systemem oprogramowanie, ale także inne ciekawe, a przede wszystkim darmowe alternatywy. Wiedza taka na pewno przyda się na dalszym etapie edukacyjnym oraz w przyszłej pracy, gdyż coraz więcej firm i instytucji publicznych szuka oszczędności, dlatego wymaga od przyszłych pracowników podstawowej znajomości otwartego oprogramowania.
Linux Mint

Do siego roku!