„Europejskie dni ptaków” w naszej szkole

Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji Bird Life International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.

W tym roku, w ramach akcji „Europejskie Dni Ptaków” Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w dniach 6-7 X po raz 20 patronowało różnym wydarzeniom w Polsce mającym na celu obserwowanie jesiennych migracji ptaków. Uczniowie naszego gimnazjum w tym roku po raz pierwszy włączyli się do w/w akcji i zorganizowali w dniu 6 października wycieczkę na „Żabie Doły” pod opieką p. Marii Megi. Nasza grupa liczyła niewiele, bo 6 osób: z klasy Ia była to Beata Bula, Klaudia Szymura i Marcela Wons, Larysa Skowron oraz z klasy IIIa Klaudia Kijowska i Aleksandra Szczudło. W trakcie wycieczki wszystkie wspólnie obserwowałyśmy i liczyłyśmy ptaki, a wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza przesłałyśmy do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora. W tym roku jest nim Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne.

Wszystkim obserwującym i liczącym ptaki w tym dniu dopisała świetna pogoda. Niestety migrującym ptakom taka słoneczna, ale wietrzna pogoda nie bardzo odpowiadała, bo „Żabie Doły” świeciły pustkami. Zaobserwowałyśmy tylko 11 gatunków ptaków, w tym najliczniejsze okazały się łyski. Doliczyłyśmy się ich ok. 100. Oprócz nich widoczne były łabędzie nieme /6/, kaczki krzyżówki /10/, głowienki /5/, perkozy dwuczube /10/, mewy białogłowe /8/, sikorki bogatki /15/, kosy /6/, sójki /8/, sroki /3/ i wróble /10/. W sumie oznaczyłyśmy 181 ptaków różnych gatunków. Nasza grupa dodatkowo wzbogaciła swoje obserwacje w ciekawe zdjęcia…

BirdLife 2012