Wycieczka na Jurę

jura_krakowsko-czestochowska_01jura_krakowsko-czestochowska_02jura_krakowsko-czestochowska_03jura_krakowsko-czestochowska_04jura_krakowsko-czestochowska_05jura_krakowsko-czestochowska_06jura_krakowsko-czestochowska_07jura_krakowsko-czestochowska_08jura_krakowsko-czestochowska_09jura_krakowsko-czestochowska_10jura_krakowsko-czestochowska_11jura_krakowsko-czestochowska_12jura_krakowsko-czestochowska_13jura_krakowsko-czestochowska_14jura_krakowsko-czestochowska_15

W dniu 8 października kl. 2a (13 osób), 2b (11osób), 2c (13 osób) oraz członkowie koła turystycznego z kl. 3a pojechali na wycieczkę na południową Jurę Krakowsko Częstochowską łącząc rekreację z edukacją w terenie. Była lekcja i geografii, i historii, i sztuki, najwięcej, bo 10 km aktywnego marszu.
Pierwszą atrakcją było źródło Warty – trzeciej rzeki Polski, a tu – maleńkie wywierzysko wypływające spod kapliczki w Kromołowie. Później grupa udała się do Żerkowic, gdzie na Pańskiej Górze mogła zapoznać się z niemiecką linią umocnień z 1944 roku, a następnie Szlakiem Orlich Gniazd rozpoczęła spacer przez Dworski Las do Karlina i dalej szlakiem rowerowym w stronę Bzowa. Po drodze oczywiście był postój regeneracyjny, czyli coś dla ciała – konsumpcja prowiantu, coś dla duszy – przepiękne widoki z Rzędowej Skały na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, Górę Birów i zamek Ogrodzieniec. Pogoda była niezła, wiatr rozwiał chmury i polepszył widoczność, jedynie chłód dawał się wszystkim we znaki. W Bzowie – kolejne źródło – wywierzysko Czarnej Przemszy-rzeki szczególnie ważnej dla Dąbrowy Górniczej, Sosnowca. Stąd już polną drogą a zarazem szlakiem rowerowym grupa przeszła do zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Niestety, nagle pojawiające czarne chmury i spadające krople deszczu uniemożliwiły obejście zamku. Zawsze trzeba zostawić coś do zobaczenia na raz następny…

Teresa Szczęsny

Skip to content