DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY (lata 2017-2019)
Święta Wielkanocne (2019)
Dzieci poznawały tradycje świąteczne i wykonały zajączka wielkanocnego z kolorowego papieru.
Prace manualne (2019)
Z pewnością każdy wie, że prace manualne są bardzo interesującym zajęciem chociażby dlatego, że dzięki nim rozwija się umiejętności bardzo przydatne w codziennym życiu. Jest to ważne szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym gdyż regularna praktyka wzmacnia u nich zdolności motoryczne, rozwija kreatywność, a nawet pewność siebie i poczucie własnej wartości. A przy okazji dzieci mogą wykonać interesujące prace, które później zdobią świetlicę.
Bal karnawałowy w świetlicy (2019)
We wtorek 25 lutego w świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowy. Dzieci miały okazję wziąć udział nie tylko w tańcach przy ulubionej muzyce, ale także w różnych zabawach i konkursach min. taniec na gazecie, konkurs jedzenia cytryny, najładniejszy taniec, król i królowa balu, zabawy z balonem. Wspaniałą atmosferę dopełniał karnawałowy wystrój sali.
Panie z świetlicy wyróżniły grupkę dzieci, które były ubrane w oryginalny strój. Drobne upominki trafiły do: Oliwi Cogiel, Darii Jendryszczyk, Patryka Enenkiela oraz Kamila Wyleżoł.
Przygotowanie do ferii (2019)
W styczniu zrealizowano zajęcia z zakresu bezpiecznych zabaw zimowych. Uczniom została zaprezentowana, krótka historia naprowadzająca do tematu przewodniego zajęć. Podopieczni mieli za zadanie posegregować obrazki przedstawiające sporty zimowe do odpowiedniej nazwy oraz wspólnie zastanowić się co może być jeszcze bezpieczną zabawą zimową. Dzieci bez problemu posegregowały zabawy bezpieczne oraz niebezpieczne. Następnie wszyscy wspólnie utworzyli kodeks bezpiecznych zabaw zimowych. Dzieciom należy bardzo często przypominać zasady bezpieczeństwa, gdyż mimo tego, że są one znane w ferworze zabawy można bardzo szybko zapomnieć o bezpieczeństwie swoim jak i kolegów. Prace zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu, gdzie wszyscy uczniowie mogą mieć wgląd w przygotowane reguły przez podopiecznych świetlicy.
Akcja Świetlicy: Dokarmiamy zwierzęta (2019)
W naszej szkole został zorganizowany konkurs na ,,Najładniejszy karmnik”. Dzieci kształciły postawy proekologiczne, zostały uwrażliwione na dokarmianie ptaków zimą. Wykonane karmniki były pomysłowe z zachowaniem funkcjonalności Prace oceniane były w dwóch kategoriach klasy I – III oraz IV-V. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I-III:
- I miejsce Daria Jendryszczyk
- II miejsce Jakub Łukasik
- III miejsce Patryk Enenkiel
Klasy IV-V:
- I miejsce Aleksandra Janus
- II miejsce Milena Rabenda
- III miejsce Robert Olesz
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Dzieci poznały ptaki, które odwiedzają zimą karmnik oraz sposób w jaki się odżywiają. Codziennie wychowawcy wraz z dziećmi doglądają ptaszków oraz dbają o to by nasi mali przyjaciele mieli pokarm w karmnikach.
Warsztaty kulinarne (2019)
Celem zajęć było stworzenie dzieciom warunków do samodzielnego przygotowywania posiłków. Wspólnie z nauczycielem poszukują potraw opisanych w literaturze np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów, piernikowa chatka Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”. Zostają zapoznane z historią powstania książki kucharskiej. Poznają zasady pisania przepisów i razem próbują stworzyć przepis na “zmisiowaną kanapkę”. Efektem końcowym było stworzenie Świetlicowej Książki Kucharskiej.
„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – międzynarodowy projekt rozwijania czytelnictwa
Jego autorką jest Pani Aneta Konefał, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Patronat nad projektem objęło czasopismo Przedszkolne ABC i Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak.
Najważniejszym bohaterem tego przedsięwzięcia jest pluszowy miś, a przewodnikiem całej akcji został Miś Bruno.
Dzieci z klasy I i II biorą udział w projekcie czytelniczym. Dzieci wraz z nauczycielem wybrali grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie czytelniczą podróż po domach dzieci. Misiowi zostało nadane imię PUCHATEK. Miś wyposażony jest w Dzienniczek , w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, odrysowują swoją dłoń oraz zostawiają pamiątkę w formie laurki.
Podczas projektu zostaną zrealizowane moduły, które przedstawione są w poniższym harmonogramie:
W ramach projektu ,,Mały miś w świecie Wielkiej literatury” świetlica zrealizowała wspólnie z dziećmi biesiadę patriotyczną, na którą zostali zaproszeni dziadkowie. Wspólnie świętowaliśmy 100 -lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W pierwszej części biesiady wspólnie zaśpiewaliśmy hymn, następnie uczniowie zaprezentowali piosenki patriotyczne oraz wiersze, które towarzyszyły Polakom w dążeniach do wolności. W klimat patriotycznej biesiady wprowadziły dzieci własnoręcznie wykonane kotyliony. Dopełnieniem całości było wspólne wykonanie tulipanów patriotycznych. Na koniec spotkania wszyscy wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Cieszymy się bardzo, że również nasi rodzice zaangażowali się w przygotowania do tak ważnego wydarzenia, przygotowując dla Nas słodki upominek jakim były pyszne ciasta.
Pracowity Listopad w świetlicy (11.2018)
Miesiąc listopad obfitował w przygotowania do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci skupiły się na przygotowaniach dekoracji w sali m.in. wykonane zostały orzełki z papieru toaletowego, prace plastyczne origami, dzieci wyklejały kontury Polski. Podopieczni brali udział w próbach do biesiady podczas których ćwiczyli pieśni i wiersze patriotyczne.
Nie mogło zabraknąć obchodów Dnia Pluszowego Misia, podczas którego dzieci poznały historię pluszowego misia, doskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową poprzez różnego rodzaju zabawy stolikowe.
Pierwszy miesiąc nauki, pracy i zabawy już za nami (09.2018)
We wrześniu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do świetlicy miały możliwość dokładnego poznania szkoły i jej pracowników. Wychowawczynie czuwały nad bezpieczeństwem wychowanków, dbały o szybkie przystosowanie się do nowych warunków, organizując zajęcia i zabawy integrujące grupę. Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w świetlicy. Wspólnie opracowaliśmy Kodeks świetlicy – dzieci zostawiły na nim swoje wycięte rączki. Rozmawialiśmy o szkole, bezpieczeństwie, tolerancji, szacunku do innych oraz koleżeńskiej pomocy. Powitaliśmy jesień, wykonując dekoracje naszych sal i piękne prace manualne nawiązujące do jesieni. Utrwalaliśmy pory roku, zwracając uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie. Ważne miejsce podczas naszych codziennych zajęć zajmuje czytanie bajek, który jest już stałym rytuałem w świetlicy. Nawet starsi koledzy czytali naszym podopiecznym wybrane bajki. Nie zabrakło wesołej zabawy, gier, zabaw, quizów oraz konstrukcyjnych zabaw z klocków.
Mikołajki (12.2017)
Na świetlicowe zajęcia zawitali do nas prawdziwi Mikołajowie i Mikołajki. Temat prac był oczywiście związany z obchodzonym 6 grudnia świętem, a efekty można podziwiać w świetlicowej gablocie.
Zajęcia plastyczne – Zimowe inspiracje
Choć za oknem pojawił się już pierwszy śnieg, to jednak padał zbyt krótko, aby móc ulepić bałwana, dlatego w świetlicy postanowiliśmy stworzyć swoje własne mini – bałwanki.
Andrzejki (11.2017)
Zabawy było co niemiara, a na śmiałków chcących poznać swoją przyszłość czekała magiczna kula, która odpowiadała na nasze pytania, wróżby dotyczące szczęścia, zawodu, a nawet imienia przyszłej żony lub męża. A na koniec, żeby przepowiednie się sprawdziły, rzucaliśmy monetami szczęścia.
W przerwie wróżb nie zabrakło zabaw taneczno – ruchowych i konkursów ze słodkimi nagrodami.
W efekcie, tak jak sobie na początku wywróżyliśmy, świetlicowe Andrzejki okazały się świetną zabawą.
DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY (lata 2014-2016)
Koła zainteresowań
- Koło fotograficzne – mgr I. Felka-Krufczyk /wtorek 14.30-15.30/
- Klub Miłośników Języka i Kultury Francuskiej – mgr I. Felka-Krufczyk /poniedziałek 13.30-14.30/
- Szkolny Klub Europejski DIALOG – mgr Izabela Felka-Krufczyk /poniedziałek 14.30-15.30/
- Klub Graczy w Rummikub – mgr I. Felka-Krufczyk /wtorek 13.30-14.30 i piątek 8.00-9.00/
- Klub Miłośników Scrabble – mgr D. Gryglewska /piątek godz. 10.40-11.30/, mgr I. Felka-Krufczyk /piątek 8.00-9.00/
- Klub szachowy – mgr D. Gryglewska /poniedziałek 11.00-12.00/
- Koło recytatorskie – mgr J. Lorent-Szeja /czwartek 12.40-13.40/
- Koło plastyczne – mgr M. Koszembar-Cogiel /piątek 13.00 – 15.00/
Zajęcia wyrównawcze
- Trening ortograficzny – mgr D. Gryglewska /czwartek 8.00-9.00/
- Zajęcia edukacyjne „Trudności w pisaniu i czytaniu” – mgr I. Felka-Krufczyk /piątek godz. 8.00-9.00/
- Zajęcia wyrównawcze z historii – mgr J. Ziętal /poniedziałek godz. 12.30-14.30/, mgr D. Jakubczak /czwartek 13.00-15.00/
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki – mgr Cz. Kolasiński /środa 13.00-16.00/
- Zajęcia wyrównawcze z j. polskiego – mgr J. Stanowska /wtorek godz. 7.20-8.45/, mgr J. Lorent-Szeja /środa godz. 14.30-15.45/
- Zajęcia wyrównawcze z j. Niemieckiego – mgr S. Witek /wtorek 13.40-14.25 i czwartek 14.30 – 15.45/
DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY (lata 2013-2014)
Koła zainteresowań
- Koło fotograficzne – mgr I. Felka-Krufczyk /wtorek godz. 14.30-15.30/
- Klub Miłośników Języka i Kultury Francuskiej – mgr I. Felka-Krufczyk /środa godz. 8.00-9.30/
- Klub Graczy w Rummikub – mgr I. Felka-Krufczyk /
- Klub Miłośników Scrabble – mgr D. Gryglewska /poniedziałek godz. 12.45-13.30/
- Klub szachowy – mgr D. Gryglewska /środa godz. 13.30-14.30/
Zajęcia wyrównawcze
- Trening ortograficzny – mgr D. Gryglewska /piątek godz. 12.45-13.30/
- Zajęcia edukacyjne „Trudności w pisaniu i czytaniu” – mgr I. Felka-Krufczyk /piątek godz. 8.00-9.00/
- Zajęcia wyrównawcze z historii – mgr J. Ziętal /wtorek godz. 9.00-11.00/
- Zajęcia wyrównawcze z fizyki – mgr P.Niegowska /wtorek godz. 15.00-15.40 oraz środa godz. 14.30-15.30/
- Zajęcia wyrównawcze z j. polskiego i historii– mgr J. Stanowska /środa godz. 8.50-9.50/, mgr J. Lorent-Szeja /środa godz. 11.40-12.25 i 14.30-15.30/
- Zajęcia wyrównawcze z geografii – mgr H. Gierot /wtorek godz. 12.30-14.30, czwartek godz. 9.50-10.50/
Wychowankowie świetlicy biorą udział w konkursach o zasięgu miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim, a także w licznych turniejach organizowanych przez świetlicę.
Świetlica prowadzi stołówkę szkolną, która oferuje pyszne, dwudaniowe obiady ze świeżych produktów. Cena jednego obiadu to 4 zł. Istnieje również możliwość otrzymania obiadów refundowanych przez OPS w Chorzowie. Szczegółowych informacji udziela kierownik świetlicy – I. Felka- Krufczyk.
DZIAŁALNOŚĆ ŚWIETLICY (lata 2012-2013)
Śląski Bank Żywności
Świetlica podjęła współpracę ze Śląskim Bankiem Żywności rozszerzając w ten sposób ofertę stołówki szkolnej w ramach akcji „Napełniamy talerzyk”. Dzięki pozyskanym produktom spożywczym przekazanym przez Bank szkoła mogła przyznać ciepły posiłek 8 uczniom, którzy tego potrzebowali i spełniali wymagane kryteria.
Osiągnięcia kół świetlicowych
- Miejski konkurs fotograficzny pt. „ Pamiętamy” – II miejsce dla Klaudii Kijowskiej z kl. 3a
- Regionalny konkurs fotograficzny pt. „Śląskie zabytki techniki w obiektywie” – wyróżnienie dla Pauliny Różyckiej i wyróżnienie dla Alexa Dajki z kl. 2a
- Miejski konkurs plastyczny pt. „Francja w moich oczach” – I miejsce dla Beaty Jastrzębskiej z kl. 3b
- Miejski konkurs fotograficzny pt. „Elementy zabytków sakralnych na fasadach chorzowskich kamienic oraz krzyże przydrożne i kapliczki”. – II miejsce dla Pauliny Różyckiej z kl. 2a
- Miejski konkurs pt. „Zdrowe odżywianie – zbilansowana dieta” – II miejsce dla Beaty Jastrzębskiej z kl. 3b
- Miejski konkurs fotograficzny pt. „Kwiaty nadziei. Kwitnące żonkile w Chorzowie” – I miejsce dla Klaudii Szymury z kl. 1a
- Regionalny konkurs fotograficzny pt. „Cztery pory roku” – II miejsce dla Pauliny Różyckiej z kl. 2a i III miejsce dla Klaudii Szymury z kl.1a
- Wojewódzki konkurs fotograficzny pt. „Przyłapani na czytaniu” – wyróżnienie dla Pauliny Różyckiej (2a)
- Grand Prix Jesień – Turniej Szachowy – III miejsce dla Dawida Rafy z kl.3a
- X Turniej Szkół Miasta Chorzowa „Scrabble” – IV miejsce dla Magdaleny Szwaczyk z kl. 3c
- Kampania ZTU – konkurs ulotkowo – internetowy „Jak ryba w wodzie” – laureatka Daria Niedźwiedzka z kl. 2c i laureat Dariusz Ziółkowski
Plenery i wyjścia
- Plener na terenie Chorzowa II pt. „Murale”
- Plener fotograficzny na terenie Chorzowa II pt. „Barwy Jesieni”
- Plener na cmentarzu przy Kościele św. Barbary – oddanie pamięci tym, którzy odeszli, zapalenie zniczy na bezimiennych grobach.
- Sztygarka i Szyb Prezydent w Chorzowie.
- Plener na terenie Chorzowa II – kolonia robotnicza przy ul. Kalidego.
- Plener fotograficzny na terenie ogródków działkowych – „Szukamy śladów wiosny”.
- Plener na terenie Chorzowa II pt: „Figury sakralne, krzyże przydrożne i kapliczki.”
- Plener na terenie Chorzowa II – Kaplica Matki Bożej na ul. Mariańskiej i krzyż przydrożny na ul. Krzyżowej
- Plener na terenie Chorzowa II – Figura elewacyjna Matki Bożej na ul. 11 Listopada 56
Osiągnięcia w konkursach
- Miejski konkurs fotograficzny pt. „ Chorzów – miasto z pasją” zorganizowany przez Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy „Serce” – wyróżnienie dla Pauliny Ebert z kl. 3b / opiekun I. Felka-Krufczyk
- Miejski konkurs fotograficzny pt. „Wakacje w obiektywie” zorganizowany przez ZSO nr 1 w Chorzowie – Laureatka Paulina Ebert kl. 3b / opiekun I. Felka-Krufczyk
- V wojewódzki Festiwal Młodych Talentów zorganizowany (piosenka francuska) zakwalifikowanie uczennicy z kl. 3d Mileny Joszko do finału / opiekun I. Felka-Krufczyk
Plenery fotograficzne i wyjścia
- Plener fotograficzny na terenie „Stawu Amelung”.
- Plener fotograficzny w okolicy Elektrowni w Chorzowie i Kopalni Barbara.
- Plener fotograficzny na cmentarzu przy Kościele Św. Barbary.
- Plener fotograficzny na terenie Chorzowa II.
- Wyjście do muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wystawę pt. „Fotografia dzikiej przyrody”. Zwiedzenie wystawy pt. „ Z życia ludu śląskiego XIX-XX w.”.
Członkowie koła fotograficznego i Klubu Miłośników Języka i Kultury Francuskiej bardzo aktywnie angażują się przy organizacji imprez szkolnych i środowiskowych. W roku szkolnym 2011/2012 zainicjowali i zrealizowali pod opieką p. I. Felki – Krufczyk wiele ciekawych przedsięwzięć:
- Zorganizowanie aukcji prac fotograficznych i studio fotograficznego na jesienny Festyn środowiskowy.
- Zorganizowanie wystawy fotograficznej pt. „Ślady naszych przodków cyfrowym okiem” na Dni otwarte szkoły.
- Zorganizowanie studio fotograficznego na Dni otwarte szkoły – uczennice wykonywały makijaż modelkom i portretowały je.
- Przygotowanie repertuaru piosenek francuskich na występ z okazji Dni otwartych szkoły.
- Przygotowanie wystawy fotograficznej przedstawiającej dorobek i osiągnięcia koła fotograficznego od początków jego istnienia tj. od 2001 r. na uroczyste obchody 125 – lecia szkoły.
- Przygotowanie repertuaru piosenek francuskich na Festyn środowiskowy z okazji obchodów 125 – lecia szkoły.
Autorskie wystawy fotograficzne w gablocie szkolnej
- Paulina Ebert ( kl. 3b ) – „Portret dziecka”
- Mateusz Kukuła ( kl. 2c ) – „Okiem ryby”
KOŁO SZACHOWE I KOŁO MIŁOŚNIKÓW GRY W RUMMIKUBA
Obecnie szachy i Rummikub są najpopularniejszą grą planszową na świecie, a krąg ich miłośników wciąż się poszerza, dlatego nie mogło ich zabraknąć na naszych świetlicowych zajęciach; Szachy i Rummikub mają na celu:
- kształtować cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa, nie tylko we wszystkich zawodach sportowych, ale i w życiu,
- wyrabiać umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność i odwagę, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje,
- uczyć prostej prawdy, że własne zdanie i ocena nie zawsze są słuszne i prawdziwe,
- uczyć myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika,
- mają wdrażać do stosowania w życiu zasady „fair play”,
- mają wpływać dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej, przyczyniać się do rozwoju inteligencji, rozbudzenia zdolności twórczych.
- 18.01.2012 r. Turniej Szachowy w Młodzieżowym Domu Kultury o Puchar Prezydenta Miasta.
- 03.03.2012 r. Turniej Szachowy Grand Prix Wiosna w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie.
- 10.03.2012 r. Turniej Szachowy Grand Prix Wiosna w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie.
- 13.03.2012 r. Turniej Szachowy w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie.
- 17.05.2012 r. Szkolny (świetlicowy) Turniej Szachowy.
- 28.05.2012 r. Szkolny (świetlicowy) Turniej gry w Rummikuba
- 05.06.2012 r. Szkolny (świetlicowy) Turniej Szachowy i Turniej gry w Rummikuba.
W turniejach szkołę reprezentowali:
- Dawid Rafa
- Rogal Adrian
- Chwałkowski Mikołaj
- Eichhorn Damian
- Kulejewski Piotr
- Bartoń Dominik
- Mateusz Rafa
- Patryk Kolasa
- Mirosław Grzesik
- Patrycja Sołtyk
GIEŁDA KOLEKCJONERÓW
20.02.2012 r. w świetlicy szkolnej odbyła się Giełda kolekcjonerów zorganizowana przez p. D. Gryglewską i p. I. Felkę – Krufczyk. Na giełdzie można było zobaczyć kolekcje ciekawych eksponatów:
- miniaturowych samochodzików (Łukasz Kosz),
- książeczek, komiksów z serii „Kaczor Donald”(Adam Rutka),
- gier komputerowych pt.: ”The Sims”(Jesica Zięcina),
- kapsli Tymbark (Aleksandra Komendzińska, Aleksandra Mikołajek),
- koralików i wykonanych z nich wyrobów (bransoletki, wisiorki itp. – Aleksandra Szczudło),
- starą fotografię
Celem wystawy była popularyzacja idei zbieractwa, możliwość wymiany oraz zaprezentowanie innym uczniom swojego hobby.
KONKURS CZYTELNICZY dla Miłośników czteroksięgu Stephenie Meyer: „Zmierzch”…
02.04 2012 r. świetlica szkolna (p. mgr Dorota Gryglewska) wraz z biblioteką (p. mgr Monika Gonsior) zaprosiły wszystkich chętnych do udziału w „Wielkiej Wampiriadzie”. W programie zawarto:
- konkurs czytelniczy dotyczący I części książki S.Meyer pt.: „Zmierzch”,
- konkurs na najbardziej oryginalne i mroczne przebranie,
- projekcja fragmentów filmu „Zmierzch”.
Na wygranych czekały atrakcyjne nagrody.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Aleksandra Komendzińska, Natalia Gawlik
II miejsce – Natalia Białecka, Agnieszka Pakuła
III miejsce – Patrycja Sołtyk, Natalia Katarzyńska