Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (2021)

miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_2021_1miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_2021_2miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_2021_3

Czy jest nam potrzebny język ojczysty? To pozornie nonsensowne pytanie zyskuje naznaczeniu podczas czytania znanej wizjonerskiej książki Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat”, w której języki narodowe, również język polski, stały się językami martwymi, a wszyscy ludzie komunikują się po angielsku.
Warto więc odpowiedzieć teraz na zadane wcześniej pytanie: Tak, potrzebny nam język ojczysty. Dzięki niemu mamy poczucie odrębności kulturowej, wspólnoty narodowej i tożsamości. Język łączy nas również z przeszłymi pokoleniami.
Jak wyrzec się rodzimego języka, w którym tworzono i wciąż się tworzy, najwyższych lotów literaturę (mamy przecież aż czworo noblistów w tej dziedzinie)… Język ojczysty to przecież pierwsze słowa polskiego dziecka, kolęda, pierwsza modlitwa…
O urodzie i wyjątkowości polskiego języka świadczą pisarze o obcych korzeniach, a jednak piszący po polsku: B. Leśmian, J. Brzechwa, J. Kornhauser, J. Tuwim i wielu, wielu innych.
Nasi uczniowie uczcili Dzień Języka Ojczystego, biorąc udział w konkursach:

  • Przemówienie w obronie języka polskiego
  • Plakat ilustrujący wybrane przysłowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content