Chwila zadumy – wycieczka klas trzecich do Oświęcimia

wycieczka_do_oswiecimia_2014_1wycieczka_do_oswiecimia_2014_2wycieczka_do_oswiecimia_2014_3wycieczka_do_oswiecimia_2014_4wycieczka_do_oswiecimia_2014_5wycieczka_do_oswiecimia_2014_6

W listopadzie klasy trzecie zgodnie z tradycją naszej szkoły wyjechały zwiedzać Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wizytę rozpoczęliśmy od filmu dokumentalnego ukazującego historię obozu i jego wyzwolenie. Później każda klasa ze swoim przewodnikiem zwiedzała muzeum. W wybranych blokach obozu słuchaliśmy o zagładzie Żydów, Polaków, Romów i innych narodowości. Opowieści o masowych mordach, terrorze i bestialstwie Niemców, ciężkiej pracy, fatalnych warunkach egzystencji przyczyniających się do wyniszczenia i śmierci tysiąca więźniów zostają w naszej pamięci. Pod ścianą śmierci złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz w celu uczczenia pamięci pomordowanych. Była to szczególna wycieczka, która wymagała od wszystkich skupienia, powagi, wrażliwości i refleksji nad postawą człowieka w tak ekstremalnych warunkach. Poznaliśmy miejsce, które dla świata stało się symbolem Holokaustu, ludobójstwa. Warto tu zaznaczyć, że w styczniu 2015 będą miały miejsce obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Liczymy na to, że dzięki tej wycieczce uczniowie z większym zainteresowaniem i empatią będą śledzić relacje z tego wielkiego wydarzenia.

Anna Suchecka-Wójcik