Spotkanie uczniów z pracownikiem IPN w Katowicach

spotkanie_uczniow_z_pracownikiem_IPN_2spotkanie_uczniow_z_pracownikiem_IPN_4spotkanie_uczniow_z_pracownikiem_IPN_5spotkanie_uczniow_z_pracownikiem_IPN_1spotkanie_uczniow_z_pracownikiem_IPN_3

W dniu 20. 02. 2014 roku w naszej szkole odbyła się ciekawa prelekcja dotycząca „Wojennych losów Górnoślązaków w latach 1939 – 1945”. Lekcję dla uczniów klas trzecich przeprowadził Pan dr Andrzej Sznajder z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Prelegent przedstawił informacje dotyczące przynależności ziem śląskich przed II wojną światową i po niej, sytuację Górnoślązaków w okresie wojennym i kilka miesięcy po jego zakończeniu, teksty ukazujące tragizm i postawę Ślązaków w omawianym okresie. Uczniów poruszyły przedstawione fakty związane z losami mieszkańców Śląska. Zwłaszcza tragedia górnośląska obejmująca szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska ze strony Niemców i później Sowietów.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. W pamięci utkwiły im wydarzenia związane z czasem wyzwolenia ziem śląskich. Wiązały sie one z masowymi mordami, grabieżami, gwałtami i dewastacją materialnego dziedzictwa, a także licznymi deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków uznanych za Niemców.

Joanna Ziętal