Statystyki, podsumowania, ciekawostki… (2013 r.)

Jak co roku na zakończenie roku kalendarzowego, tym razem 2013, przedstawiamy kilka ciekawych statystyk dotyczących naszej szkolnej strony WWW i nie tylko… Informacje podzielone zostały na kilka najważniejszych kategorii, które przedstawione są poniżej.

• Naszą stronę Gimnazjum nr 5 od 2012 roku odwiedzono ponad 80000 razy (w tym ponad 12000 unikalnych wejść tj. niepowtarzających się).
  • Najwięcej ogólnych odwiedzin na naszej stronie zanotowano dnia 20 grudnia 2013 r. (470 osób) oraz – tutaj ciekawa niespodzianka – 17 października 2013 r. (360 osób).
  • Najwięcej unikalnych, jednorazowych, niepowtarzających się odwiedzin odnotowano  8 kwietnia 2013 r. (80 osób) oraz na początku roku szkolnego 2 września 2013 r. (79 osób).
  • Najczęściej otwieraną podstroną była strona aktualności wraz ze zdjęciami (ponad 27500 razy), strona konkursów (ponad 2700 razy) oraz strona pracowników szkoły (ponad 1700 razy).
  • Najpopularniejszą przeglądarką internetową z której odwiedzano naszą stronę jest Mozilla Firefox (z udziałem ponad 58%), a następnie Google Chrome (ponad 17%) oraz Opera (11%).
  • Rozkład systemów operacyjnych użytkowników naszej strony prezentuje wykres. W porównaniu z zeszłym rokiem udział Windows XP spadł dużo poniżej 35% i nie jest to już najpopularniejszy system. Jego miejsce zajął oczywiście Windows 7. Inną ciekawostką jest fakt, że różne dystrybucje systemu Linux wyprzedzają Windows Vista, a nawet bardzo reklamowanego Windows 8. Można z tego wyciągnąć wnioski, że wśród odwiedzających naszą stronę nowy system Windows 8 nie został przyjęty ciepło, a użytkownicy korzystający do tej pory z wiekowego Windows XP wybierają inne alternatywy tj. właśnie system Linux. Wraz ze wzrostem użytkowników posiadających smartfony znacząco wzrósł też udział systemów mobilnych np. Android, Windows Phone, IOS.

[easychart type=”pie” title=”Systemy operacyjne odwiedzających naszą stronę (%)” groupnames=”Windows 2000 i starsze,Windows XP,Windows Vista,Windows 7,Windows 8 i 8.1,Linux,Mac OS X,Systemy mobilne (Android etc.)” group1values=”0.7″ group2values=”34.4″ group3values=”3.8″ group4values=”47.7″ group5values=”2.2″ group6values=”8.1″ group7values=”0.3″ group8values=”2.8″ chartfadecolor=”FFFFFF”]

Przy tej okazji warto podkreślić, że Gimnazjum nr 5 jako jedna z nielicznych szkół gimnazjalnych w Chorzowie promuje otwarte, darmowe oprogramowanie, wdrażając w pracowniach szkolnych coraz popularniejsze na świecie systemy Linux. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież naszej szkoły ma szansę poznać nie tylko systemy Windows i związane z tym systemem oprogramowanie, ale także inne ciekawe, a przede wszystkim darmowe alternatywy. Wiedza taka na pewno przyda się na dalszym etapie edukacyjnym oraz w przyszłej pracy, gdyż coraz więcej firm i instytucji publicznych szuka oszczędności, dlatego wymaga od przyszłych pracowników podstawowej znajomości otwartego oprogramowania.

linux

Do siego roku!