Filmowa wycieczka do Bielska-Białej

Pod koniec listopada klasa filmowa 1a z grupą z 2a pojechała do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Opiekunami były panie Katarzyna Jabłońska, Maria Mega i Anna Suchecka-Wójcik.
Rozpoczęliśmy od spaceru po centrum miasta. Jak się okazało, większość uczniów pierwszy raz oglądała zamek Piastów, katedrę Św. Mikołaja czy zabytkowy Rynek z zabezpieczonymi wykopaliskami fragmentów starego miasta. Po chłodnej przechadzce ogrzaliśmy się ciepłą herbatką i małym co nieco.
Nadszedł czas na główny punkt programu wycieczki, czyli Studio Filmów Rysunkowych. Początkowe obawy, że jest to wyjazd dla małych dzieci, szybko się rozwiały. Pani prowadząca zajęcia przybliżyła sztukę animacji, czyli ożywiania postaci. Uczniowie poznali etapy tworzenia filmu, zasady i techniki animacji. Można było przekonać się, jak tworzono dawniej filmy animowane, a jak robi się to dziś. Odwiedziliśmy kilka pracowni. Największe wrażenie zrobiły próby odtwarzania nagrywanych dźwięków, gdzie główne role odgrywały stary wieszak, gumowe zabawki, wiatrownica czy plastikowe półkule do stukania. Uczestnicy wycieczki mogli zabawić się w odtwarzanie dźwięków wiatru, deszczu, gradu czy tętentu końskich kopyt. Zajęcia zakończyły się projekcją filmów z nieśmiertelnymi bohaterami Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem, chlubą Studia.
Wycieczka bardzo się udała, wszyscy wracali z przeświadczeniem, że był to dobrze wykorzystany czas. Niech żałują ci, którzy z nami nie pojechali.