Gimnazjum 5 w projekcie „Falochron”

Falochron jest projektem profilaktycznym polegającym na nakładaniu na jednostkę, rozmaitych podobnych do stref falochronu – wzmocnień – przeciw przeciwnościom losu. Program ten kładzie nacisk na konieczność budowania środowiska przyjaznego w poszerzaniu dobrostanu, wzmacnianiu czynników chroniących, zakłada w ramach działań programowych, szeroką analizę mechanizmów psychologicznych oddziałujących na młodego człowieka.
Celem Falochronu jest przede wszystkim integracja i koordynacja działań wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących działania na rzecz zapobiegania zachowaniom ryzykownym młodzieży i rozwiązywania problemów społecznych w województwie śląskim.
Podejmowane działania w tym obszarze mają być zakończone stworzeniem Szkolnych Falochronów, które otoczą młodego człowieka siecią wsparcia. Projektowane strefy oddziaływania Programu Falochron są jednocześnie modułami szkoleniowymi, w których będą uczestniczyć nauczyciele:
Strefa I – diagnoza środowiska szkolnego, diagnoza problemów młodzieży,
Strefa II – upowszechnianie wiedzy dotyczącej wagi czynników chroniących obejmujących właściwe więzi rodzinne młodych ludzi, wzmacniające relacje.
Strefa III – korygowanie niewłaściwych zachowań, modelowanie konstruktywnych działań wychowawczych w środowiskach szkolnych, związanych z szeroko rozumianym klimatem szkoły.
Strefa IV – tworzenie systemowych interdyscyplinarnych oddziaływań w zakresie działalności instytucji i służb pracujących na rzecz edukacji, wychowania i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.