Ciekły azot „Brr… Zimno”

29 listopada odbyły się w naszej szkole niezwykle spektakularne warsztaty z fizyki z ciekłym azotem pt. „Brrr… zimno!”. Razem z uczniami sprawdzaliśmy, jak niska temperatura (minus 196°C) zmienia właściwości różnych materiałów i przedmiotów oraz uzyskaliśmy odpowiedz czy można ciekły azot wylać na rękę. Uczniowie wykonali także doświadczenia dotyczące związku temperatury, ciśnienia i objętości dla gazów. Wśród eksperymentów nie zabrakło oddychających balonów, armaty azotowej, zmrożonego czajnika a także bananowego młotka. Udało nam się także skroplić tlen za pomocą… puszki po Coca-Coli. Warsztaty zakończyło wielkie ale oczywiście bezpieczne BUM!

Paulina Niegowska