Akcja – sprzątanie świata 2012

sprzatanie_swiata_2012_1sprzatanie_swiata_2012_2sprzatanie_swiata_2012_3sprzatanie_swiata_2012_4sprzatanie_swiata_2012_5

Kampania „Sprzątanie Świata” ma charakter międzynarodowy, a kulminacja wydarzeń z nią związanych ma miejsce co roku, mniej więcej w trzeci weekend września. Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w dniach 14, 15 i 16 września pod hasłem:

„KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ … NIE ŚMIECĘ”.

Uczniowie klas I i II naszego gimnazjum uczestniczyli w tej akcji w dniu 14 września. Była ona jak zwykle nadzorowana przez Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów. Rozpoczęła się ok. 10.40 wyjściem klas wraz z opiekunami na wyznaczone tereny naszej dzielnicy, a zakończyła się ok. 13.30. W tym roku sprzątaliśmy nieużytki przy ul. Łagiewnickiej (kl. Ia i Ib), przy ulicy Opolskiej (kl. IIb i IIc) oraz w okolicach POD Karola Miarki (kl. IIa). Uczniowie uczestniczący w akcji wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i zdyscyplinowaniem, dzięki czemu przebiegła ona bardzo sprawnie i bez problemów. Uczniowie zostali wcześniej poinstruowani m. in. jak mają się ubrać, jak zachowywać podczas akcji i czego nie wolno zbierać. Najbardziej zaangażowani w sprzątanie uczniowie zostali nagrodzeni zasłużoną oceną cząstkową z biologii.

„Clean up the World” to akcja zapoczątkowana w 1989 roku w Australii przez Iana Kiernana. Od 1993 roku, przy udziale i z poparciem UNEP jest akcją światową. Centrum akcji „Sprzątanie Świata” znajduje się w Sydney, skąd promuje się ją na cały świat. W Polsce po raz pierwszy odbyła się w 1994 roku pod przewodnictwem pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz. Poza bezpośrednią poprawą stanu środowiska naturalnego, akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, na konieczność ograniczania ilości odpadów, ich właściwego składowania i przetwarzania.