Koło turystyczne zaprasza…

kolo_turyst_2011_1kolo_turyst_2011_2kolo_turyst_2011_3kolo_turyst_2011_4kolo_turyst_2011_5kolo_turyst_2011_6kolo_turyst_2011_7kolo_turyst_2011_8kolo_turyst_2011_9kolo_turyst_2011_10kolo_turyst_2011_11kolo_turyst_2011_12kolo_turyst_2011_13kolo_turyst_2011_14

Rozpoczęliśmy zdobywanie punktów na odznakę turystyczno-krajoznawczą „Znam Chorzów”! W dniu 19 października 2011 odbyliśmy spacer po Chorzowie Starym zapoznając się z najciekawszymi dla tej dzielnicy zabytkami i atrakcjami krajoznawczymi. I tak byliśmy w Elektrowni Chorzów z 1898 roku, przeszliśmy na ul. Legnicką, gdzie pod nr 2 mieszkał premier Rządu III RP a obecnie eurodeputowany  J.Buzek, zobaczyliśmy Zakłady Azotowe z 1915, których dyrektorami byli prof. G. Narutowicz i  prof. I.Mościcki – późniejsi prezydenci RP i i gdzie w 1960  archeolodzy odkryli wczesnośredniowieczny grób. Byliśmy w zabytkowej Szkole Podstawowej nr 24, w której w latach 1919-1921  odbywały się tajne spotkania  POW i Polskiego Komitetu Plebiscytowego, skąd w 1921 wyruszyli uczestnicy III powstania, stad jej imię Powstańców Śląskich.

Podziwiając zabytkową zabudowę Placu Jana doszliśmy do kaplicy św. Jana Nepomucena, która stoi w miejscy byłego prowizorycznego kościoła postawionego na okres budowy kościoła św. Marii Magdaleny, a który również mieliśmy okazję zobaczyć. Znaleźliśmy się w centrum historycznym Chorzowa… to tu wszystko się zaczęło w 1257 roku z nadania tych terenów Zakonowi Bożogrobców przez księcia Władysława Opolczyka. Obok kościoła znajduje się pomnik Ofiar Faszyzmu –dla nas chwila zadumy. Schodząc ul. Bożogrobców zawitaliśmy pod nr 22 do Pana F. Szczepanika. Jego posesja zainteresowała nas ze względu na zabytkowy przykład budownictwa wiejskiego tzw. wycugi. A jego barwna opowieść o życiu chłopów w czterech porach roku na przestrzeni stu ostatnich lat, oprowadzenie nas po gospodarstwie, w który czas się zatrzymał było największą atrakcją naszego spaceru. Szkoda, że zabytkowy szyb „Elżbiety” – unikatowy obiekt w skali kraju obiektów architektury przemysłowej mogliśmy zobaczyć tylko z zewnątrz – właściciel nie zgodził się na nasze wejście do środka- i na słowo musieliśmy uwierzyć, że kiedyś był to szyb wentylacyjny i transportowy drewna. Swoją architektura bardziej przypomina gotycki zameczek obronny. Ostatnim punktem naszego spaceru była Panienka czyli Kolumna Maryjna z 1870 przedstawiająca Matkę Boską Niepokalaną zgodnie z tekstem Apokalipsy wg św. Jana, która była pewnie odezwą na ogłoszenie w 1854 roku dogmatu  o Niepokalanym Poczęciu NMP, dla nas bardziej interesujące wydaje się miejscowe podanie, że Panienka strzeże groty, w której śpi wojsko św. Jadwigi czekając na znak by ruszyć do walki za wiarę…
Na inauguracyjnej wycieczce w dniu 8 października do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu było nas troje: Artur i Klaudia z kl. 2A oraz opiekun koła a zarazem przewodnik turystyczny Pani Teresa Szczęsny, dzisiaj było już nas więcej. Dołączyła Lucyna, Wiktoria, Karolina z kl. 2A i Magda oraz Daria z 2D. Kolejna wycieczka krajoznawcza to z okazji Wszystkich Świętych zabytkowy cmentarz Mater Dolorosa i przejażdżka zabytkowym tramwajem w Bytomiu. Może do nas dołączysz… zapraszamy!

Skip to content