Historia działań - Wolontariat

Idź do spisu treści

Menu główne:

DZIAŁANIA I AKCJE PRZEPROWADZONE POD OPIEKĄ PANI ANNY SUCHECKIEJ-WÓJCIK (2005 – 2008)
1. Pomoc osobom niepełnosprawnym – zorganizowaliśmy loterie fantowe w celu zebrania funduszy na zakup przedmiotów wykonanych przez osoby niepełnosprawne, aby wspomóc Warsztaty Terapii Zajęciowej, w których uczestniczą – współpraca z Radiem Katowice.
2. Ogólnoszkolna akcja „Podziel się prezentem” – zebranie zabawek, książek, gier i pościeli dla dzieci z hospicjum w Mysłowicach.
3. Przygotowaliśmy kartki świąteczne dla osób starszych i samotnych z dzielnicy Chorzów II uczestniczących w wigilii organizowanej przez księdza Antoniego Klemensa, proboszcza parafii pw. Św. Józefa.
4. Braliśmy udział w akcji „Książki dla Polaków na Wschodzie” oraz „Podaruj znicz na Kresy” realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, koło śląskie.
5. Z okazji Dnia Dziecka (2006) przeprowadziliśmy zbiórkę zabawek, materiałów szkolnych, książek, gier, słodyczy dla dzieci bezdomnych czy z ubogich rodzin. Przekazaliśmy darowiznę organizatorom festynu „DZIECI DZIECIOM” w Kędzierzynie Koźlu.
6. Propagowaliśmy Dzień Życzliwości (21 listopada), Światowy Dzień Wolontariusza, Tydzień Dobrych Uczynków.
7. Akcja „W POGONI ZA DOBRYM UCZYNKIEM”. Każdy wolontariusz wykazywał się własnym działaniem na rzecz innych, np. pomoc osobom starszym, stałe lub doraźne uczenie kolegów i koleżanek.
8. Braliśmy udział w tworzeniu audycji radiowej „Czas na nas” w Radiu Katowice (emisja 13 stycznia 2007 r.). Rozmowa dotyczyła naszej pracy jako wolontariuszy.
9. Wydawanie kolejnych numerów gazetki wolontariuszy pt. W pogoni za dobrym uczynkiem”. 

DZIAŁANIA I PRZEPROWADZONE  POD OPIEKĄ PANI JOANNY ZIĘTAL (2009-2013)
1. Zorganizowanie szkolnej „ Akcji znicz” mającej na celu zbiórkę zniczy, które zapalamy na zapomnianych grobach znajdujących się na cmentarzu przy parafii św. Józefa oraz na grobie śp pani dyrektor szkoły Bożeny Marszałek – Paw.
2. Udział w ogólnopolskiej akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”. Wolontariusze czytali przedszkolakom z zerówki nr 26 i uczniom klas trzecich z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 22 baśnie, bajki i legendy polskie. Rozmawiano na temat przeczytanych książek i ich bohaterów.
3. Przeprowadzenie szkolnej zbiórki zabawek, gier i książek dla dzieci z Domu Dziecka w Chorzowie. Spotkanie z podopiecznymi z chorzowskiej placówki: wspólne rozmowy i poznanie ich życia codziennego.
4. Zbiórka dziecięcych zabawek w ramach świątecznej akcji „ I ty możesz zostać św. Mikołajem” oraz ich przekazanie dla najbardziej potrzebujących dzieci z ubogich rodzin chorzowskich.
5. Wielokrotne organizowanie loterii fantowej, z której dochód został przeznaczony na zakup słodyczy dla dzieci z ochronki znajdującej się przy parafii św. Józefa, potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie, działalność edukacyjną wśród dzieci z Papui Nowej Gwinei prowadzonej przez Prowincjonalny Referat Misyjny Misjonarzy Świętej Rodziny z Otwocka.
6. Udział rodziców i nauczycieli w kiermaszu świątecznym ( Święta Bożego Narodzenia) zorganizowanym przez wolontariuszy. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na dalszą pomoc dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
7. Przeprowadzenie i zorganizowanie kolejnych edycji akcji „Korek”. Zbiórki nakrętek, które zostały przeznaczone dla dzieci będących w potrzebie.
8. Zorganizowanie zbiórki książek, kolorowanek, zabawek i odzieży oraz przekazanie zebranych rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Sarnowie oraz Przedszkola Integracyjnego nr 22 w Chorzowie.
9. Udzielanie pomocy w nauce wybranym uczniom szkoły. Zaktywizowanie uczniów do poprawy swoich ocen pod koniec I semestru.
10. Zorganizowanie przy współudziale rodziców szkolnego konkursu wolontaryjnego na temat: „Walki z agresją i przemocą w szkole”.
11. Udział wolontariuszy w ogólnopolskiej akcji „Zbiórka żywności” zorganizowanej w markecie „Biedronka” w Chorzowie.
12. Współpraca z Hospicjum w Chorzowie – odwiedziny pacjentów, złożenie życzeń świątecznych, wręczenie upominków zakupionych ze środków uzyskanych podczas sprzedaży ciast w szkole, udział w wolontaryjnym konkursie fotograficznym organizowanym przez hospicjum.
13. Wydanie pierwszej gazetki szkolnej grupy wolontariuszy „ Bratnia dusza”, w której przedstawiono historię działalności szkolnego wolontariatu i opisano plan działań wolontariuszy na rok szkolny 2011/2012 – środki ze sprzedaży wykonanych serduszek walentynkowych.
14. Współorganizowanie prelekcji na temat działalności Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dla klas drugich.
15. Propagowanie Dnia Życzliwości (21 listopada), Światowego Dnia Wolontariusza (grudzień), Tygodnia Dobrych Uczynków, Tygodnia Wolontariatu Szkolnego.
16. Promocja szkoły – udział w festynie środowiskowym (sprzedaż ciast i pączków), prezentacja działalności i osiągnięć wolontariatu szkolnego podczas Dni Otwartych dla rodziców uczniów szkół podstawowych, przekazanie pieniędzy zebranych podczas loterii na zakup sztandaru szkoły i balonów w ramach ogólnopolskiej akcji „Prawa dziecka”.
17. Propagowanie wśród rodziców programu „Szkoła bez przemocy” – informowanie, rozdawanie ulotek.



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego